Route66_logo_small
Australia_logo_small
NZLogo2_small
Duben 2025
Po Út St Čt So Ne
« Lis    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
  • Nebyla nastavena žádná událost
broucek

Brno

Oznámení o chybě od poskytovatele:
No OpenWeathermap data available.

Easy Riders

Román Hrozny hněvu byl ve stejný rok, kdy obdržel Steinbeck Pulitzerovu cenu, převeden do filmové podoby. A nyní několik krkolomných oslích můstků, které nás vrátí k Route 66. Film Hrozny hněvu režíroval Sean Aloysius O’Fearna, který ale v době režírování již používal jméno John Ford a spolu s Ingmarem Bergmanem a Orsonem Wellesem bývá dodnes nazýván nejlepším režisérem všech dob, aby ne, když jako jediný režisér získal čtyři Oscary za režii. Hlavní roli v tomto filmu ztvárnil Henry Fonda a byl i za tuto roli nominován na Oscara. Oscara tehdy nezískal, ale jednoho nakonec dostal o 41 let později za film Na zlatém jezeře, kde v pokročilém věku exceloval spolu s Katharine Hepburnovou, která také získala za tento film cenu Akademie filmového umění a věd. Henry si ale ocenění dlouho neužil a rok po té zemřel, na rozdíl od Katharine, pro kterou to byl čtvrtý a poslední Oscar její kariéry a užívala si ho ještě dalších krásných 22 let.

Henry Fonda byl otcem neméně slavných herců, Jane Fondové a Petera Fondy. A právě bratr Jane, o tři roky mladší Peter, spolu s Terry Southernem a Dennisem Hopperem dali v roce 1969 dohromady scénář filmu inspirovaného italským filmem „Il Sorpasso“ z roku 1962, který pojednával o dvou kamarádech, kteří procestují Itálii v kabrioletu. No, on to ani vlastně scénář nebyl, jen taková myšlenka natočit něco podobného na motorkách a napříč Amerikou a tak vznikl dnes již kultovní film Easy Riders, u nás známý pod názvem Bezstarostná jízda.

Tradují se historky o skutečném kouření marihuany ve filmu, léčebném pobytu Petera Fondy během natáčení, efektů k LSD scénám, vzniklých omylem osvíceným filmem. Herců složených z přátel a rodiny (i malá pětiletá a později neméně slavná dcera Petera Fondy Bridget, si ve filmu zahrála), obyvatel lokalit, kde se natáčelo, kolemjdoucích, kteří si nejen zahráli, ale občas se museli chopit i kamery s ohledem na pohroužený stav hlavních protagonistů. Režie se ujal Dennis Hopper a společně za necelých 400 tisíc dolarů natočili nečekaný hit, který se stal kasovním trhákem a vydělal přes 50 miliónů.

Případné zájemce o zhlédnutí filmu musím předem varovat, film je poplatný své době a pokud se u toho nezhulíte a nebo nemáte pochopení pro hnutí Hippies, nebo nejste milovníky žánru road-movie, který právě tento film založil v americké kinematografii, asi to nedáte. Ještě můžete být příznivci Jacka Nicholsona, který si ve filmu také zahrál a byl za něj nominován na Oscara za vedlejší roli, což ho katapultovalo mezi hvězdy stříbrného plátna, nebo milujete hudbu 60. let, protože tento film jako jeden z prvních použil jako hudební složku písničky, které už existovaly a byly poskládány do soundtracku. Kapelu Steppenwolf asi moc lidí dnes nezná, ale když někde zazní jejich píseň „Born to be wild“, mimochodem považovaná za první heavy metalovou píseň, jsme hned všichni doma. No a nakonec oslích můstků, tedy zpět k Mother of road – samozřejmě, že velká část cesty, kterou ve zmíněném filmu projíždějí hlavní postavy, je tvořena právě Route 66 a film tuto cestu velmi proslavil a ta se stala rájem motorkářů.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Před uložením zprávy:
Human test by Not Captcha