Vypadá to jako KTX, jezdí to jako KTX, ale KTX to není, co je to? SRT, další zkratka, která znamená Super Rapid Train a je to další dopravce na korejských kolejích. S ním se vezu opět na jih. Tentokrát ne na západ, ale na východ. A tam se nachází turisticky navštěvované město Gyeongju o kterém se říká, že je to “muzeum bez zdí’. Tak jak bylo Mokpo „romantické přístavní“, tak zde je to pro změnu „Zlaté“.
Vlaková zastávka je na okraji města, tak využívám místního autobusu, který mě veze do centra. Musím uznat, že při jeho stylu jízdy by se neztratil ani v nočních rozjezdech v Brně.
Díky mapám nacházím svůj Mini hotel snadno. Nebojte, není to hotel pro trpaslíky, akorát má na hotel málo pater. To je dáno tím, že si ve městě odhlasovali, že se zde nebudou stavět žádné výškové budovy jako jsou třeba v Soulu. Proto můžete krásně vidět mlhavé hory, které město obklopují.
Vyrážím na obhlídku a první co vám padne do očí jsou travnaté kopce rozeseté po okolí. A nejsou to ledajaké kopce, jsou to hrobky králů, královen, aristokratů z království Silla. Bylo to jedno ze tří království v Koreji a existovalo téměř tisíc let ( 57 př. n. l. – 935 n. l. ). A jsou krásně udržované.
Také se tu nachází nejstarší astronomická observatoř v Asii, která pochází z 7. století s krkolomným názvem Cheomsongdae. A místní obyvatelé jsou na ni neobyčejně hrdí. Vidíte ji v různých podobách na různých místech.
Pokud chcete navštívit palác Donggung, tak doporučuji návštěvu když slunce zapadá, protože ten pohled je až magický, jak se odráží v jezeře Wolji.
Další z památek, která by vám neměla uniknout je Woljeonggyo. Je to největší krytý dřevěný most v Koreji. A když po něm přecházíte, připadá vám, že se čas zastavil a vy jen čekáte kdy se objeví lidé v hanboku ( tradiční korejský oděv ) a vrátíte se o několik století zpět.
Nejposvátnější památkou v Gyeongju je bezpochyby budhistický chrámový komplex Bulguksa. Zde jsem očekával klid a pohodu. Jenže když přijede několik autobusů a z toho byla polovina školních výprav, tak mně celou dobu vrtalo hlavou kdy ti mniši meditují. Buď musí ráno a večer, kdy je chrám zavřený a nebo musí mít někde zvukotěsnou modlitebnu.
Jedu se ještě podívat na výstaviště Expo, kde se nachází velice zajímavá budova. Zdálky vidíte otvor ve tvaru pagody a slouží jako vyhlídková věž.
Nejnovější komentáře